16.11.2005 11:40

Договірні відносини. Зміни в судовій практиці. Укладення і виконання за новими ЦК, ГК

На правах реклами

Діловий клуб "Управління знаннями" презентує семінари для ділової еліти України

Договірні відносини за ЦКУ та ГКУ

Зміни в судовій практиці.

Укладення і виконання за новими ЦК, ГК.

Укладення договорів з метою подальшого невиконання зобов’язань.

Захист від недобросовісного контрагента.

Використання договорів як інструменту податкової оптимізації.

(25-26 листопада, Київ)

(27 листопада - 4 грудня, Київ)

Консультанти:

Гуменюк В.І. - суддя Судової палати в цивільних справах Верховного суду України.

Добролюбова Т.В. - суддя Судової палати з розгляду справ, що виникають з податкових та інших відносин, пов’язаних з державним регулюванням діяльності господарюючих суб’єктів Вищого господарського суду України (ВГСУ).

Агрикова О.В. - суддя Київського міжобласного апеляційного господарського суду.

Грек Б.М. - суддя Судової палати з розгляду справ про банкрутство ВГСУ.

Теньков С.О. - адвокат з 30-ти річним стажем, постійний ведучий рубрики судової практики журналу "Вісник господарського судочинства" (офіційне видання ВГСУ), доктор філософії в галузі права, науковий співробітник Академії правових наук України, автор ряду книг-коментарів, автор близько 100 статей.

Програма семінару:

Нові підходи Верховного Суду України до:

1. Визнання договорів неукладеними; застосування відсотків (ст.536, 625 ЦК); співвідношення між ЦК, ГК (як потрібно вирішувати колізії); співвідношення між кодексами і законами; застосування штрафних санкцій (пеня, штрафи, оперативно-господарські санкції); не обов’язковість актів цивільного законодавства (ст.6 ЦК).

Нове у регулюванні господарських та цивільно-правових відносин.

2. Практика (в т.ч. судова) застосування ЦК та ГК до договорів укладених до та після 01.01.2004р.

3. Загальні положення про договір за ЦК і про господарський договір за ГК: система та види догово­рів, порядок укладення. Зміни в договірній роботі, обумовлені закріпленням інституту"госп. договорів" в ГК.

4. Істотні зміни джерел регулювання договірних відносин. Звичай, узвичаєння, встановлений порядок - можливості для їх використання у суді. Аналогія: правила застосування (ст.8 ЦК). Можливості для відмови від чинного законодавства і регулювання відносин на власний розсуд (ст.6 ЦК). Чи може договір суперечити за­коно­давству? Новий вид спорів - тлумачення договору через суд: правила, ризики, наслід­ки (ст.213 ЦК). Застосування судом типових договорів, коли сторони не передбачили це у своєму договорі.

5. Зміст договору: практичне та юридичне значення. Істотні умови договору згідно ЦК, ГК: зв’язок з опо­даткуванням, що обов’яз­ково потрібно враховувати при укладенні договорів (предмет, ціна, строк, зміст). Звичайні та ви­падкові умови договору. Практична цінність інституту тлумачення договорів та специфіка судової діяль­ності. Наслідки недотримання вимог закону щодо змісту договору - відсутність істотних умов.

6. Нові вимоги до форми та укладення договорів. Можливості й наслідки їх укладення в усній формі. Податковий аспект. Позиція ДПАУ. Укладення договору через факс, ел. пошту, накладну, рахунок-фактуру, прийняття замовлення до виконання, конклюдентні дії тощо. Вимоги щодо письмової форми договору, наслідки її порушення. Порядок укладення договорів у спрощений спосіб - що вважати письмовою формою; використання факсимільного відтворення підпису; обов’язковість наявності печатки. Наслідки недотримання простої письмової та нота­ріальної форм договору (нюанси такого укладення), значення держ. реєстрації.

7. Правовий статус і укладення договорів за участю філій, представництв, ДП. Зміни за ЗУ від 4.02.2005.

8. Підписання договорів, в т.ч. підписання представниками за дорученням, як між українськими підприємствами, так і при здійсненні ЗЕД. Порядок внесення змін і розірвання договору. Які умови в договорі можна змінити? Можливість розірвати договір в односторонньому порядку. Хто має право підписувати договори, розподіл компетенції, типові помилки і судова практика. Нюанси для АТ, ТОВ. Вимоги до статуту за ЦК та ГК. Як виправити ситуацію, коли договір підписано не уповноваженою особою?

9. Зміна умов договору. Порядок і особливості внесення змін в умови договорів, в обов’язки по договору. Вплив зміни форми розрахунків на податковий і бухгалтерський облік обох контрагентів. Поради.

10. Строки й терміни в договорах. Строк дії договору та зобов’язання, різниця і наслідки. Нюанси за ЦК та ГК.

11. Визнання договорів недійсними. Коли договір можна визнати недійсним. Подолання колізій ГК, ЦК. Що змі­нює ЦК у визнанні договорів недійсни­ми. Нікчемні та оспорювані договори: наслідки для сторін. Хто має пра­во визнати договір недійсним, ініціювати звернення до суду для такого визнання; чи мають таке право податківці. Податкові аспекти визнання договорів недійсними. Спеціальна правосуб’єкт­ність юр. особи, „позастатутні угоди”, колізії. Позиція ВСУ та ВГСУ. Спірні питання, наукові концепції, аналіз судової практики.

12. Визнання договорів неукладеними. Відокремлення від визнання договорів недійсними (принципові відмін­ності за підставами, наслідками...). Істотні умови договору (де слід шукати істотні умови аби договір не визнали неукладеними), зміни за новими кодексами. Колізії між ЦКУ і ГКУ. Наслідки визнання договору неукладеним.

13. Визнання недійсними документів, що не є договорами (акти прийому-передачі, накладні, накази про призначення директором...). Судова практика і практика податкових органів - нові тенденції. Виконання договору, як окрема угода - огляд наукових концепцій, застосування на практиці. Визнання недійсними податкових документів.

14. Особливості визначення ціни та якості за новими кодексами. Комерційне кредитування за ЦК (відстрочка платежу, аванси...). Визначення і використання у практиці понять "Звичайні вимоги", "Звичайний рівень якості"...

15. Значення договору для оподаткування; трактування в податковому законодавстві змісту договору з метою оподаткування. Практичні господарські операції та різні варіанти їх оформлення з метою оптимізації оподаткування.

16. Забезпечення виконання договірних зобов’язань за ЦК, ГК. Нові види забезпечення. Притримання майна - як застосовувати. Зміни та типові помилки у застосуванні гарантійних листів. Позиція ВГСУ. Розмір неустойки. Можливість у договорі збільшувати/зменшувати розмір неустойки, встановлений законом. Співвідношення збитків та неустойки (штрафних санкцій) за ЦК, ГК. Вина. Проценти (ст. 536 ЦК) та неустойка. Типові помилки у стягненні 3% річних - судова практика. Чи стали проценти обов’язковими? Проценти, як частина боргу і як санкція. Що означає на практиці поняття "користування чужими коштами", як підстава для стягнення процентів?

17. Виконання договору. Нові підходи до понять "реальне і належне виконання". Яким чином боржник може користуватися колізіями ГК, ЦК та ін. кодексів. Нові можливості для одностороннього розірвання договору. Істотне порушення договору - підстава для односторонньо­го розір­вання. Передба­чуване невиконання дог. - нове поняття госп. права. Юридичне значення і наслідки листів боржника про неможливість виконати договір. Нове поняття цивільного права - істотна зміна обставин як підстава для односторонньої відмови боржника від вико­нання договору. Одностороння відмова від договору і розірвання договору - різниця, підстави і наслідки. Одностороння відмова, як оперативно-господарська санкція. Закінчення строку дії договору - що робити якщо боржник не виконав зобов’язання? Особливості для грошових зобов’язань. Прощення боргу.

18. Виконання договору за боржника третьою особою. Різниця від переведення боргу й уступки права вимоги. Позиція ВГСУ. Чи потрібна згода кредитора? Як правильно оформити виконання договору третьою особою.

19. Уступка вимоги та перевод боргу, передача майна з обтяженнями. Принципові зміни за новим ЦК з приводу визначення вимог, що не можуть передаватись. Відмінності від факторингу. Які вимоги не можуть передаватись. Купівля-продаж боргів за ЦК. Податкові аспекти. Передача майна з обтяженнями - відмінності від переводу боргу.

20. Штрафні санкції, відповідальність. Нові види пені за ЦК. Колізії між ГК та ЦК. Відокремлення господарсько-правової неустойки від штрафу і пені у ГК. Нові можливості стягнення відшкодування збитків за невиконання зобов’язань за договором: штрафні, оперативно-господарські, адміністративно-господарські санкції: підстави та порядок застосування. Відповідальність за порушення грошового зобов’язання (ст. 625 ЦК).

КОНКРЕТНІ ДОГОВОРИ. Нові договори за ЦК, ГК. Факторинг. Управління майном. Комерційне представництво...

21. Нове в договорі поруки, припинення поруки. Гарантія. Притримання. Інші види забезпечення виконання зобов’язань, які можуть бути встановлені у договорі згідно ст. 546 ЦК.

22. Купівля-продаж, поставка, міна. Форма договору купівлі-продажу: нотаріальне посвідчення, державна реєстрація. Порядок оплати: попередня оплата, можливість нарахування процентів, продаж товарів у кредит. Договір поставки: порядок і способи укладення, зміст, істотні умови. Договір поставки за ГК (ст. 265 ГК - прив’язка до міжнародних правил "Інкотермс"). Нове у переході права власності за договором міни.

23. Договір приєднання (ст.634 ЦК). Публічний договір. Договір на користь третьої особи. Договір новації. Особливості укладення попередніх договорів за ЦК та ГК, наслідки недотримання умов попереднього договору.

24. Договір найму (оренди). Договір найму: загальні вимоги, строк, плата. Прокат. Оренда земельної ділянки. Оренда нерухомості. Істотні умови. Форма договору: випадки обов’язкового нотаріального посвідчення та держ. реєстрації. Строк оренди: чи можна укласти "безстроковий" договір оренди приміщення. Обов’язковість складання акту приймання-передачі. Одностороння відмова від оренди. Особливості оренди державного і комунального майна. Істотні умови договору оренди за ГК, індексація орендної плати та інші обов’язкові умови. Оренда транспортних засобів. Види і особливості договорів лізингу, суб’єктний склад, вимоги до лізингу у ЦК, ГК, Законі про лізинг. Договір безоплатного користування майном (позичка): вимоги щодо форми договору.

25. Договір про надання послуг: сфера застосування, оплатні та безоплатні послуги.

26. Договір доручення, комісії, комерційне посередництво. Агентський договір. Комерційний представник. Комісійна плата, витрати комісіонера. Субкомісія. Нове в правилах односторонньої відмови від комісійного дору­чення. Порівняння договору комісії та агентського. Договір управління майном: форма, істотні умови, строк.

27. Договір позики: форма, розписка, можливість нарахування %, оспорювання договору позики. Новація (заміна) боргу, що виник з договору купівлі-продажу, найму тощо позиковим зобов’язанням. Кредитний договір.

28. Договір схову. Види схову. Складські свідоцтва. Договір схову з адвокатом: зберігання первинної документації.

29. Договір про спільну діяльність та договір простого товариства: відмінності. Правовий статус майна учасників простого товариства: порядок відшкодування збитків, розподілу прибутку.

Увага!!! Ви можете замовити семінар з виїздом лекторів на Ваше підприємство.

Учасникам видається:

книжка "Господарське судочинство в Україні: Судова практика. Застосування процесуальних норм".

Відповід. редактор: І.В.Шицький. Упорядники: В.П.Барбара, В.В.Сердюк, В.Г.Сухо­вий, О.Д.Святоцький, Т.Г.Захарченко. (472 стор., 2005р.).

Програми семінарів та більш детальна інформація за тел.: 537-70-10, 537-70-90

ЛIГАБiзнесIнформ
украинская Сеть деловой информации
www.liga.net