Головне науково-експертне управління щодо законопроекту N5333
16.04.2004 14:44
Головне науково-експертне управління щодо законопроекту N5333
Головного науково-експертного управління
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України
"Про податок на додану вартість" та деяких законодавчих актів
України у зв'язку з введенням податкових рахунків
Законопроектом вносяться змінити до механізму справляння податку на додану вартість, зокрема:
Щодо окремих положень законопроекту вважаємо доцільним зауважити наступне.
Заслуговують на увагу пропозиції проекту щодо визначення у законодавчому порядку механізму застосування податкових рахунків, які використовуються для розрахунків по податку на додану вартість між постачальниками та покупцями товарів (робіт, послуг), а також з державним бюджетом. Водночас, доцільно було б передбачити порядок використання такого рахунку за умови ліквідації чи реорганізації платника податків.
Цілком слушною є пропозиція щодо зменшення ставки податку на додану вартість з 20 до 15% з 1 січня 2005 року, запровадження якої стане суттєвим зниженням податкового тягара на платника податків. Крім того, одночасне запровадження касового методу нарахування ПДВ сприятиме покращанню їх фінансового стану. Проте, пропозиція щодо зменшення ставки податку до 17% з 1 липня поточного бюджетного року може вплинути на зменшення надходжень до Державного бюджету. Зауважимо, що документи, подані до проекту, не містять розрахунків щодо наслідків запровадження зазначеної законодавчої пропозиції.
Норма підпункту 1.2, якою запроваджується поняття "податкові рахунки", потребує узгодження з положеннями статті 7 Закону України "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні", якою визначаються види рахунків, що можуть відкриватися банками або іншими установами - членами платіжної системи своїм клієнтам.
Пропозиція п. 7.7.2, яка передбачає наявність податкових векселів у розрахунках ПДВ, дещо не узгоджується з вимогами п.4.8, який застосування векселів забороняє.
Вважаємо, що передбачений підпунктом 7.7.4. механізм подачі і прийняття декларації переобтяжений різними умовами, зокрема такими, що не мають під собою достатніх підстав.
Зокрема, у будь-якому разі, подання декларації - особисто чи поштою - вона безумовно має прийматися та її прийняття має посвідчуватися відповідною відміткою на заяві, що повертатиметься платникові податку. Пропозиція якихось критеріїв, що визначатимуть законність відмови в прийнятті декларації, суперечать законодавству, оскільки законність чи незаконність документа чи дій посадової особи може бути встановлена лише судом. За податковим органом має бути закріплений обов'язок надати письмову обґрунтовану (з посиланням на конкретні пункти закону чи інших нормативно-правових актів) відмову в прийнятті декларації, яка буде надсилатися платнику податку. І така відмова вже може бути предметом оскарження в адміністративному чи судовому порядку.
Крім того, використані у цій пропозиції визначення "за своїм статусом", "візуальний перегляд підсумкових даних" та "не збігаються" потребують більш чіткого визначення, оскільки при практичному застосуванні можуть тлумачитися неоднозначно.
Проектом вводиться поняття "сумлінний платник податку" та пропонується для таких платників визначити особливий порядок бюджетного відшкодування. Проте, критерії віднесення платників податку до сумліннмх пропонується визначити Кабінету Міністрів України. На наш погляд, такі критерії мають бути визначені у Законі України "Про податок на додану вартість", оскільки згідно із Законом України "Про систему оподаткування" механізм справляння податків має визначатися законами з оподаткування.
Відповідно до ст. 27 Бюджетного кодексу України, законопроект має бути направлений Міністерству фінансів України для експертного висновку щодо визначення вартісної величини впливу на доходну чи видаткову частину бюджетів та для пропозицій щодо доцільності їх прийняття, можливості та терміну набрання ним чинності.
Узагальнюючий висновок: За результатами розгляду в першому читанні законопроект може бути взятий за основу з урахуванням висловлених зауважень і пропозицій.
ЛIГАБiзнесIнформ
украинская Сеть деловой информации
www.liga.net
Справка ИАЦ "ЛИГА"
Всю информацию по теме НДС-счетов читайте в Спецпроекте "Хроника НДС-счетов">>>.