Решение Евросуда по Тимошенко: что нарушило государство Украина
Юлия Тимошенко

Сегодня Европейский суд по правам человека обнародовал свое решение по резонансному делу "Тимошенко против Украины". Официальный пресс-релиз секретариата ЕСПЧ по этому делу, опубликованный на сайте Евросуда:

"У сьогоднішньому рішенні Палати у справі "Тимошенко проти України" (заява №49872/11), що не є остаточним, Європейський суд з прав людини одноголосно постановив, що мало місце:

- порушення статті 5 § 1 (право на свободу та особисту недоторканність) Європейської конвенції з прав людини;

- порушення статті 5 § 4 (право на швидку оцінку законності тримання під вартою);

- порушення статті 5 § 5 (право на компенсацію за незаконне тримання під вартою);

- порушення статті 18 (межі застосування обмежень прав) спільно зі статтею 5; а також постановив, більшістю голосів, що не було порушення статті 3 (заборона катування або нелюдського чи такого, що принижує гідність, поводження або покарання) стосовно стверджуваного побиття пані Тимошенко під час її перевезення до лікарні 20 квітня 2012 року та щодо ефективності розслідування скарг з цього приводу.

Справа стосувалася скарг, пов’язаних із триманням під вартою Юлії Тимошенко, в минулому прем’єр-міністра України.

Суд вирішив, зокрема: що тримання під вартою пані Тимошенко як запобіжний захід було свавільним; що законність її тримання під вартою не було належним чином оцінено; а також що у неї не було можливості вимагати компенсації за незаконне позбавлення волі.

Суд також постановив, що, з огляду на обґрунтування у судовій постанові необхідності взяття заявниці під варту твердженням про перешкоджання з її боку проведенню засідань та прояв зневаги до учасників судового засідання та суду, її право на свободу було обмежено з інших підстав, ніж передбачено статтею 5".

Напомним, Европейский суд по правам человека 28 августа 2012 года провел публичные слушания дела "Тимошенко против Украины". Потом он продолжил свою работу по делу в закрытом режиме.

Защита экс-премьера обратилась в ЕСПЧ с жалобой на незаконность ее ареста 5 августа 2011 года. Судья Печерского райсуда Киева Родион Киреев мотивировал решение об аресте тем, что, находясь на свободе, Тимошенко систематически нарушала порядок в суде и препятствовала установлению истины по делу. Адвокаты Тимошенко считают, что в результате решений украинских судов и власти были нарушены положения Европейской конвенции по правам человека. Евросуд 14 декабря 2011 года принял решение о предоставлении статуса приоритетности жалобе Тимошенко.

Позже жалоба была дополнена фактами относительно избиения Тимошенко при транспортировке с Качановской колонии в больницу Укрзалізниці, об объявлении ею голодовки в знак протеста против жестокого обращения, а также относительно установления видеонаблюдения в колонии и больнице. Интересы Тимошенко в Европейском суде представляют Сергей Власенко и Валентина Теличенко.

Тимошенко была признана виновной в превышении власти (ст.365 УК Украины) при заключении газовых контрактов с Россией в 2009 году и приговорена к семи годам заключения.

Детали жалобы Тимошенко и решения Евросуда: полный текст релиза ЕСПЧ

Досье на Юлию Тимошенко